Vzácně se lze setkat s tvůrčím člověkem, který nemusí draze zaplatit za božskou jiskru velkého nadání. Je to, jako by se každý narodil s určitým omezeným kapitálem životní energie. To, co je v něm nejsilnější, a to je právě jeho tvůrčí stránka, na sebe strhne většinu energie…Naopak stránka čistě lidská je často zbavena krve, že může žít už jen na primitivní nebo nějak jinak snížené úrovni.
C. G. Jung, Psychologie a poezie
Daryl Sharp vystudoval dějiny moderní evropské literatury a filosofie a analytickou psychologii na Institutu C. G. Junga v Curychu. Provozuje soukromou praxi v Torontu.
Ve své studii popisuje psychologické pozadí konfliktních situací, které poznamenaly život spisovatele Franze Kafky. Na příkladu Franze Kafky dále ukazuje, jaký význam má pro rozvoj umělecké osobnosti neurotické napětí vznikající z konfliktu mezi požadavky vnějšího a vnitřního světa, jakou roli obecně hraje v rámci individuačního procesu mateřský komplex, archetypy animy a stínu a jak se průběh individuace zobrazuje ve snech prostřednictvím snových symbolů.
Základem této knihy je záznam pěti seminářů na téma poutavého článku C. G. Junga Manželství jako psychologický vztah. Podstatnou část všech seminářů tvoří diskuse o procesu uvědomování a o tom, jaký má tento proces vliv na mezilidské vztahy, zejména vztahy intimní.
Autor se srozumitelně vyjadřuje o skutečnostech duševního života, o tom, že skutečný vztah je neslučitelný s rozšířeným ideálem jednoty, že naše jednání často řídí autonomní vnitřní temné síly, že moc je pouze žalostnou náhražkou lásky, a především o tom, že kvalita mezilidských vztahů závisí na míře dosaženého sebepoznání.
Diskuse o psychologických tématech je doplněna řadou příkladů z běžného života, které čtenáře nutí k zamyšlení nad podstatou lidské svobody, hledáním vlastní pravdy a pomáhají mu pochopit druhého člověka jako samostatnou a sobě rovnou lidskou bytost.
Kniha Začínám se poznávat může ovlivnit způsob, jakým vnímáte sebe i ostatní. A to by mohlo změnit váš život.