EMITOS – KNIŽNÍ NAKLADATELSTVÍ
Knížky pro lidi zamýšlející se nad životem a jeho smyslem
Hledat v

Katalog knih

Všechny knihy si lze objednat pouze přes portál Kosmasu.

Pivovar v Olešnici

Autor: Filip Vrána (všechny knihy tohoto autora)

Rok vydání: 2010
Vazba: brožovaná
Rozměry: 130 x 210 mm
Počet stran: 32 stran

ISBN: 978-80-87171-15-8

Recenze knihy
Recenze knihy

Koupit knihu na portále Kosmas

Publikace Pivovar v Olešnici na 32 stranách popisuje historický vývoj měšťanského pivovarnictví v Olešnici na Blanensku. Popsána jsou nejen historická práva, která městečko obdrželo od Pernštejnů, ale i další historický vývoj. Autor se zaměřuje především na 19. století, které v historii pivovarnictví znamená klíčový předěl. Roku 1869 přestala platit středověká práva zajišťující jednotlivým provozům monopol distribuce piva v určitém regionu. Tato změna vedla postupně i ke konci vaření piva v Olešnici. Autor však po roce 1882 sleduje i další vývoj osudu bývalých pivovarských budov, které stály v Olešnici na náměstí hned vedle kostela. Konec jejich existence přinesla až doba po roce 1989. Pivovarnická tradice je dnes v Olešnici stále živá díky někdejší lednici, která slouží jako muzeum strašidel.

Filip Vrána
nar. 8.5.1976
Absolvent oboru historie na FF MU
v Brně. Dále působil jako novinář
v deníku Rovnost a na tiskovém odboru ÚOHS. Dějinami pivovarnictví se dlouhodobě zabývá.
Publikuje zejména na odborném serveru www.pivovary.info, dále v časopise Kvasný průmysl, Moravské hospodářství, Parlament-Vláda-Samospráva a jinde. Pivovar v Olešnici je autorovou prvotinou, následovat bude ve stejné edici publikace o pivovarech v Novém Městě na Moravě.

logo

Pivovary v Novém Městě na Moravě

Autor: Filip Vrána (všechny knihy tohoto autora)

Rok vydání: 2010
Vazba: brožovaná
Rozměry: 130 x 210 mm
Počet stran: 32 stran

ISBN: 978-80-87171-17-2

Recenze knihy

Koupit knihu na portále Kosmas

Publikace Pivovary v Novém Městě na Moravě popisuje historický vývoj pivovarnictví v tomto městě na Vysočině. Osudy sladovnické profese jsou zde specifické tím, že se tu prolínají historická měšťanská práva se zásahy šlechty, která v 17. století začala provozovat vlastní pivovar. Oba dva provozy přestaly fungovat na přelomu 19. a 20. století, kdy nedokázaly obstát v konkurenci nově vznikajících průmyslových podniků.

  Copyright © 2023 Emitos, spol. s r.o.