EMITOS – KNIŽNÍ NAKLADATELSTVÍ
Knížky pro lidi zamýšlející se nad životem a jeho smyslem
Hledat v

Katalog knih

Všechny knihy si lze objednat pouze přes portál Kosmasu.

Abraham, člověk a symbol

Autor: Gustav Dreifuss (všechny knihy tohoto autora)
Judith Riemerová (všechny knihy tohoto autora)

Podtitul: Jungiánský výklad biblického příběhu

Vazba: brož.
Rozměry: 145 x 205 mm
Počet stran: 128 stran

ISBN: 80-85880-47-4

Recenze knihy

Koupit knihu na portále Kosmas

Společně s autory této působivé knihy můžeme sledovat pohnutý osud Abrahama, člověka, který byl předurčen k tomu, aby se stal předzvěstí a symbolem všech utrpení a strádání, zkoušek a strastí, které postihly a stále postihují lidi jako jednotlivce a Židy jako kolektiv.
Na pozadí dojemného biblického příběhu autoři zkoumají působení mohutných archetypických sil proměňujících svět. Bytostné Já projevuje svou přítomnost uvnitř jednotlivce, ale je rovněž obecné a věčné. Jako takové se bytostné Já rozšiřuje v procesu nazvaném individuace národa a lidstva. Je to proces rozvoje, vedoucího k rozšířenému vědomí ve společnosti. Jedním z projevů tohoto procesu je proměna podoby Božství. Tak jako je jednotlivec součástí celku a je jím ovlivňován, je společnost ovlivňována jednotlivci, kteří ji tvoří. Tyto procesy růstu a zjemňování, zkušeností a utrpení, které zasahují jednotlivce a vedou je k rozšířenému vědomí, zasahují také kolektiv, i když v pomalejším tempu. Toto rozšířené vědomí je smyslem vyvoleného bytí státu Izrael i jeho utrpení.

„Velmi mě zaujal obraz Abrahama, našeho otce, jak je vykreslen v této knize. Především vidíme Abrahama jako symbolického otce našeho národa a posla monoteistické víry, a potom Abrahama jako lidskou bytost, člověka s jeho pocity a pochybnostmi. Jungiánská nauka o archetypech rozšiřuje naše původní hledisko o novou, pozoruhodnou dimenzi, když umožňuje popsat formování a vývoj Abrahamovy osobnosti … je to originální a fascinující kniha.“

Šimon Peres

Gustav Dreifuss, Ph.D., je jungiánský analytik se soukromou praxí v Haifě. Přednáší na Israel Association of Analytical Psychology a na Medical School v Haifě. Je autorem řady článků o židovské psychologii, psychoterapii, léčbě obětí holocaustu a interpretaci biblických příběhů.

Judith Riemerová je izraelská sochařka zabývající se židovskou literaturou, mystikou a kabalou.

  Copyright © 2022 Emitos, spol. s r.o.