EMITOS – KNIŽNÍ NAKLADATELSTVÍ
Knížky pro lidi zamýšlející se nad životem a jeho smyslem
Hledat v

Katalog knih

Všechny knihy si lze objednat pouze přes portál Kosmasu.

Mytologémy

Mytologémy

Autor: James Hollis (všechny knihy tohoto autora)

Podtitul: Ztělesnění neviditelného světa

Rok vydání: 2009
Vazba: Brož.
Rozměry: 145 x 205 mm
Počet stran: 138 stran

ISBN: 978-80-87171-06-6

Koupit knihu na portále Kosmas

James Hollis ve své knize vysvětluje, jakou roli v lidském životě hrají mytologémy, základní motivy či stavební prvky mýtů. Jednotlivé mytologémy, jejich soubory a stejně tak i celé mýty jsou neoddělitelnou součástí našeho života, ať si to uvědomujeme nebo ne: jako prostředníci a ztělesnění jinak neviditelného světa se v životě často projevují jeho bolestivým formováním a nepříjemnými symptomy – když jsou prožívány jako nevědomé příběhy; jsou však také zdrojem pozitivních duševních hodnot – jsou-li prožívány vědomě.
Hollis popisuje, jak nevědomé mytologické příběhy ovlivňují náš život, a především co se stane, učiníme-li je součástí vědomí. Vyvineme-li patřičné úsilí a překonáme-li strach a odpor našeho omezeného jáského vědomí a uvědomíme-li si, jaký příběh nebo lépe jaké příběhy v nás žijí a jakými příběhy žijeme, s úžasem zjistíme, že náš život má hlubší význam a že je mnohem zajímavější, než jsme se dosud domnívali. Zjištění, že náš příběh je pro nás samotné zajímavý, se může zdát tváří v tvář neustálému utrpení jen skromnou útěchou; podle Hollise je však tím nejsmysluplnějším poznatkem, jaký můžeme během našeho krátkého života učinit. Vzít na vědomí příběhy, jimiž žijeme, znamená znovu získat schopnost úžasu, kterou jsme měli v dětství.
Podle Hollise můžeme, a také bychom v zájmu vlastního zdraví měli, znovu navázat životodárné spojení s energiemi proudícími mytologickými a náboženskými obrazy, s neviditelným světem rozprostírajícím se za nimi – totiž s bohy, a společně s nimi a s patřičným respektem k tajemství, které ve svých proměnlivých formách ztělesňují, nyní již vědomě utvářet vlastní život.

James Hollis, Ph.D., je diplomovaný jungiánský analytik a spisovatel, absolvent Institutu C. G. Junga v Curychu, výkonný ředitel C. G. Jung Educational Center v Houstonu a viceprezident Philemon Foundation, organizace usilující o publikování kompletního díla C. G. Junga. James Hollis provozuje soukromou praxi v Houstonu v Texasu.


OBSAH

ÚVOD: VIDÍME ZASTŘENĚ
Mýtus jako psychodynamický obraz – Mýtus jako osobní scénář – Mýtus jako kmenový systém hodnot

1/ POVAHA MYTICKÉ SENZIBILITY

2/ POČÁTKY

3/ ARCHETYP DÍTĚTE
Dítě jako původní forma – Ztracené dítě – Božské dítě

4/ RODIČE
Imago otce – Imago matky – Synovo zapletení se s matkou – Dceřino zapletení se s matkou

5/ ÚKOL HRDINY

6/ SESTUP A VÝSTUP – SMRT A ZNOVUZROZENÍ
Sestup – Výstup

7/ BOHOVÉ

8/ PSYCHOPATOLOGIE: KTERÉHO BOHA JSME URAZILI?

9/ NAŠE PŘÍBĚHY JSOU OSOBNÍ MÝTY
Všechno začíná úžasem – Jak došlo ke ztrátě příběhu? – Příběhy o příbězích

10/ ZÁCHRANA TAJEMSTVÍ VE STERILNÍM ČASE
Nevinnost znovu utvořená – Aktivní imaginace

Bibliografie

  Copyright © 2022 Emitos, spol. s r.o.