EMITOS – KNIŽNÍ NAKLADATELSTVÍ
Knížky pro lidi zamýšlející se nad životem a jeho smyslem
Hledat v

Katalog knih

Všechny knihy si lze objednat pouze přes portál Kosmasu.

Skleněná klec

Autor: Nicholas Carr (všechny knihy tohoto autora)

Podtitul: Automatizace a my

Rok vydání: 2015
Vazba: brožovaná
Rozměry: 145 x 205 mm
Počet stran: 272 stran

ISBN: 978-80-87171-46-2

Recenze knihy
Recenze knihy
Recenze knihy

Koupit knihu na portále Kosmas

Kniha Skleněná klec je oslavou technologie a současně varováním před jejím nesprávným používáním. Její autor, Nicholas Carr, popisuje osobní, společenské a ekonomické důsledky automatizace; jak změnilo používání počítačů a softwaru k vykonávání činností, které jsme dříve dělávali sami, náš život.
Výhody počítačového zpracování dat, robotizované výroby, digitalizovaného lékařství nebo samořídicích automobilů jsou zjevné: automatizace nám výrazně usnadňuje život, šetří náš čas a umožňuje nám činit věci dříve nemožné. Automatizace však má i hlubší a skrytější účinky. A ne všechny z nich jsou prospěšné. Vybírá si svou daň – na naší práci, talentu, životě. Automatizace může zúžit naši perspektivu a omezit možnost volby. Může nás vystavit dohledu a manipulaci.
Je načase uvědomit si, že rozhodnutí týkající se používání moderních technologií jsou rovněž rozhodnutími o tom, jak budeme pracovat a jak budeme žít. Je načase položit si otázku, co znamená být člověkem. Nemusíme o nás nechat rozhodovat jiné, můžeme poodstoupit a přemýšlet o technologii kriticky, nemusíme se nechat strhnout vlnou pokroku. A můžeme se bránit. Bránit se invenci neznamená ji odmítat. Znamená to ji pokořit, vrátit pokrok nohama na zem.

Nicholas Carr je uznávaný autor píšící o moderních technologiích a jejich vlivu na kulturu. Jeho knihy byly přeloženy do více než dvaceti jazyků. Carr je autorem bestselleru The Shallows: What the Internet Is Doing to Our Brains.OBSAH

ÚVOD: UPOZORNĚNÍ PRO PROVOZOVATELE

1: PASAŽÉŘI

2: ROBOT PŘED BRANAMI

3: AUTOPILOT

4: DEGENERAČNÍ EFEKT

5: POČÍTAČ S BÍLÝM LÍMEČKEM

6: SVĚT A OBRAZOVKA

7: AUTOMATIZACE PRO LIDI

8: VÁŠ VNITŘNÍ DRON

9: LÁSKA, JEŽ MOKŘADY UKLÁDÁ V ŘAD

Rejstřík

  Copyright © 2022 Emitos, spol. s r.o.